Arsayı “Kat Karşılığı” Yerine “Hasılat Paylaşımı” Yoluyla Değerlendirmenin Avantajları

15 Nisan 2016 | E-Posta İle Gönder | Pdf Olarak Görüntüle | Yazdır

Gayrimenkul her zaman iyi bir yatırım aracı olarak görülüyor. Üstelik bu gayrimenkul “arsa” ise...

Çünkü arsayı değerlendirmenin oldukça fazla yolu var. Satmak, kiraya vermek, kat karşılığı müteahhide bırakmak bunlardan ilk akla gelenleri.

Bir de son yollarda revaçta olan bir başka yöntem var: “Hasılat Paylaşımı” ya da “Gelir Paylaşımı”

Bu yöntemde arsa sahibi, aynı kat karşılığı inşaat yapılmasında olduğu gibi, mülkiyet kendi üzerinde kalacak şekilde arsasını inşaat yapılması için müteahhide bırakıyor.

Ama inşaat bittikten sonra işler tamamen başka bir hâl alıyor.

Kat karşılığı inşaatta, arsa üzerinde yapılan konut veya dükkânların bir kısmı (örneğin 10 bağımsız bölümün 4’ü), arsa sahibinin geri kalanı ise (6’sı) müteahhidin oluyor.

Hasılat (gelir) paylaşımında ise, adı üstünde, arsa üzerinde yapılan konut veya dükkanlar satılıyor, elde edilen hasılat yüzde olarak paylaşılıyor. Örneğin; hasılatın yüzde 40’ı arsa sahibinin, geri kalan yüzde 60’ı müteahhidin oluyor.

İlk bakışta sonuç aynı gibi görünse de hasılat paylaşımın tercih etmek arsa sahibi için önemli avantajlar sağlıyor. Özellikle de ticari olarak gayrimenkul işiyle uğraşmayan gerçek kişiler için...

Arsa sahipleri “hasılat paylaşımı” yöntemini tercih ederek; çok sayıda hukuki ve vergisel prosedürden, vergi idaresinin trampa nitelendirmesiyle ya da ticari kazanç değerlendirmesiyle KDV ödemekten, hatta arsayı edindiği tarihten itibaren 5 yıl geçtiyse gelir vergisi ödemekten kurtulabilirler.